Sakız adasına gidinceye kadar Turyol’u sadece Kadıköy ve Üsküdar’a giden motorlar olarak biliyordum. Çeşme limandan sabah 9’da gidiş ve akşam 18:00’da dönüş olmak üzere iki sefer koymuş Turyol. Yarım saatlik mesafe, gidiş dönüş 50 Euro. Havayolu haricinde yurtdışı çıkış her zaman sıkıntılı olmuştur, burada da durum farklı değil, pasaport kuyruğunda sebepsiz bir kargaşa. Neyse ki çok sürmedi bu düzensizlik, bir şekilde pasaporttan geçtik.

Sakız adasında yapılacak iş araç kiralamak. Limanda yan yana bir sürü araç kiralama şirketleri göreceksiniz, aynı araç olmasına rağmen aralarında 5-10 Euro fark olabiliyor, o yüzden en uygununu araştırmak lazım. “Ben günübirlik gitmek istiyorum yine de araca ihtiyacım olur mu derseniz”, evet olur. Adada birbirinden ayrı noktalarda birçok görülmesi gereken yer var, araçsız olmaz. Ya da araç kiralama şirketlerinin biraz ilerisinde günlük tur düzenleyen firmalar var, onlardan günlük tur alabilirsiniz.

Pirgi mimarisi

Sakız adasında görülmesi gereken yerlerden önceliği Pirgi’ye verebilirsiniz. Ortaçağ mimarisi ile Pirgi kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri, tam fotoğraflık.

Pirgi'den Kareler

Sırada Mesta var, buyurun size bir ortaçağ kasabası daha. Birbirine yakın taş evlerin gölgesi altında yürümeyi oldum olası sevmişimdir. Yine harika fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz envaiçeşit yapı ve Akdeniz kültürüne özgü çiçekler. Hem Pirgi hem Mesta sadece ortaçağ yapılarıyla değil, aynı zamanda balkonlardan sarkan çiçekleriyle güzel birer ortaçağ kasabası.

Mesta'dan Kareler

Gelelim plajlara; bir Türk olarak, bir Akdenizli olarak biz zaten denizin en güzel olduğu coğrafyada yaşıyoruz. Tamam yurtdışına çıkmak heyecanlı, tamam farklı plajlarda denize girmek eğlenceli ama yabancı bir bölgeye gittiğinde insan kendinde olmayanı görmek istiyor. O yüzden ben size Sakız’da şu plajlara gidin diye bir liste yapmayacağım. Siz zaten arabayla gezerken elinizdeki haritadan nerede plaj olduğunu göreceksiniz. Ben size görmeden kesinlikle dönmemeniz gereken adresi vermek istiyorum; Aghia Dynami. Benim tasvirim yetersiz kalır, kesinlikle görmelisiniz, yüzmelisiniz.

Sakız Adası Plajları

Sakız adasında ne yenir?

Ben Yunan yemeklerini çok seviyorum. Şöyle bol zeytinyağlı, kokulu limonlu büyük bir salatanın üzerine kekik serpilmiş kocaman bir peynir atmıyorlar mı, bu bile benim Yunan yemeklerini sevmem için yeterli. Tabi bir de üzerine baharat atılmış iri patates kızartmasını unutmayalım. Elbette bunlar başlangıç, ana yemekte et yemek istiyorum diyorsanız size uygun fiyatlı lezzetli, kaliteli servis veren bir mekan önerisinde bulunacağım; La Bussola. Garsona vereceğiniz siparişi de söyleyeyim tam olsun, dana pirzola. Yalnız başınıza giderseniz bir porsiyon dana pirzolayı bitirmeniz mümkün değil. İki kişi giderseniz de bitireceğiniz şüpheli, öyle kocaman yani. Gelen bir tabak yemek değil dana yavrusu adeta. Lezzetini ballandıra ballandıra anlatıp canınızı çektirmek istemiyorum, ama yerken istemsiz gülümsemeler burada da olabilir, dikkat.

 

Reçel sevmeseniz de bu dükkana gidin.

Reçelci Rena’dan bahsediyorum. Şehir merkezinde kime sorsanız gösterir konumunda bulabilirsiniz kendisini. Reçelci Rena bir aile işletmesi, içeride bugüne kadar duymadığım reçel türleri var; limon çiçeği reçeli, Antep fıstığı reçeli, ceviz reçeli, turunç reçeli ve daha bir sürü reçelleri raflarda görme ve tatma fırsatı bulacağınız bir dükkân burası. Sakızı atlamayalım, sakızdan yapılmış farklı ürünleri de deneyebilir veya çam sakızı çoban armağanı diyerek eşinize dostunuza hediye edebilirsiniz. Bu arada reçel sevmem diyorsanız, kartpostal görünümlü rafların fotoğraflarını çekebilir, dükkandakilerle sohbet edebilirsiniz. Kim ne derse desin Yunanlılar sıcak kanlı ve misafirperver insanlar, esnaflıkları da çok iyi. O dükkândan alışveriş yapalım diye yapmıyorlar bunu, doğal halleri böyle, ben Rena’nın yerinde Antalya’daki halamın evine gelmiş gibi hissetmiştim. Alışveriş bittikten ödeme yaptıktan sonra küçük küçük hediyeler vermiyorlar mı, sanki içlerinden biri çıkıp “bir gece daha kalın, bizim yeğen sizi gezdirir” diyecek gibi.

 

Sakız adasına bir daha gitmek için 6 sebep

  1. Aghia Dynami plajında yüzmek (aksiyon kamerası varsa çok daha keyifli olur)
  2. Pirgi’de öğle vakti siesta yapmak
  3. Mesta’da siestaya devam etmek
  4. Reçelci Rena’dan hediyelik almak
  5. La Bussola’da dana pirzola yemek
  6. Üzerine kekik serpilmiş beyaz peynirli bol zeytinyağlı Yunan salatası yemek