Voyn

Bir seyahat blogu oluşturmaya karar verir vermez ilk işim bu web sitesine bir isim düşünmek oldu. Kolay akılda kalan bir isim olmalıydı ancak öyle anlamsız abidik gubidik bir isim de olmamalıydı.  Aklıma bizim Antalyalıların neredeyse her cümlede kullandıkları “voyn” geldi.

Voyn nedir?

Voyn Antalya’nın batısında sıklıkla kullanılan bir çağırma, seslenme sözcüğüdür. Karadenizlilerin “da”, Egelilerin “len, gari”, Trakyalıların “be ya” demesi gibi düşünülebilir. Tam anlamını ve nerede kullanıldığını anlamak için bir müddet Antalya’da yaşamak gerekiyor. Bir kaç örnek vermek gerekirse, bir arkadaş diğerine “nereye voyn” der, diğeri de ona “bahçeye voyn” der. Ya da “açmıınız voyn” (aç mısınız?) sorusuna , “gelmeden önce yedik voyn” bağlamında duyabilirsiniz.

Neden wooyn?

Aslında niyetim voyn.com isimli bir site almaktı. Ancak bu alan adı alınmıştı, ben de “voyn” sesini daha iyi veren “w” ile başlayan wooyn’u aldım. İki o olması da “woyn” alan adının müsait olmamasından ötürü. Fakat şu var ki, her ne kadar “voyn” adını almak istesem de Antalyalıların bu kelimeyi telaffuz etmeleri “wooyn” biçimindedir. Yani  voyn derken “v” harfinde olduğu gibi üst dişle alt dudak birbirine değmez,  ağız “u” sesi çıkartır gibi yuvarlak bir hal alır.  Özetle bu da benim wooynumun hikayesi.

Bir de konumuzla direkt alakalı olmayan ancak her Antalyalının muhakkak gülümseyerek (belki de hüzünlenerek) dinleyeceği bir aşk hikayesini burada paylaşmak istiyorum. Antalyalı olmayanların da beğeneceğini umuyorum…