Bir esnafın Mısır’da Türk olduğunuzu öğrenir öğrenmez ilk söyleyeceği cümle bu. Taksiye mi bindiniz, merhaba, ya da selamün aleyküm mü dediniz, memleketinizi mi sordu taksici, hemen ardından “yavaş yavaş yavaş Hasan Şaş” deyip gülmeye başlayacaktır. Hediyelik eşya almak için bir dükkâna girdiniz, Türk olduğunuzu öğrenen tezgahtar “yavaş yavaş yavaş Hasan Şaş” deyip muzip bir şekilde gülümseyecektir. Bunun iki sebebi var; birincisi Mısırlılar “ş “sesini çok sempatik buluyorlar, ikincisi Türkiye’nin 2002 dünya kupasındaki başarısını ve bu başarıda büyük katkısı olan Hasan Şaş’ı sevgiyle anıyorlar. Birbirilerine takılmak istediklerinde içinde “ş” sesi geçen kelimeleri kullanıyorlar. Ardından bu söylediklerine kahkahalarla gülüyorlar. Dolayısıyla Hasan Şaş Mısırlılar için bitmek tükenmek bilmeyen espri kaynağı. Hani yıllar geçti, artık komik bulmuyorlardır diyen de yok, Hello I am from İstanbul dediğiniz anda hazır olun.

Mısır demişken, Mısır’da Kahire, İskenderiye gibi önemli şehirleri görmedim henüz, sadece Sham-el Sheikh’e gittim. Benim gibi deniz tutkunu birinden bekleneni yaptım anlayacağınız. Sharm’ın üzerinde görülecek çok bir yer yok, ne varsa denizin altında, yer üstü çöl zaten. Denizin altı ise muhteşem, rüya gibi.

Baştan söyleyelim, dalış yapmayacaksanız Sharm’da hiçbir işiniz yok. Sharm sokaklarında alışveriş yapmak, nargile kafelerde lezzetini pek de sevmediğim çay ve kahve içmek dışında pek bir şey bulamıyorsunuz. Ama ne zaman ki dalış kıyafetlerinizi giyip suyun altına iniyorsunuz, işte o zaman her şey değişiyor. Lacivert deniz, balıklar, mercan kayalıkları, nasıl anlatayım size, harikulade; benim tasvirim burada yetersiz kalacak.

Sharm’da kaldığım her gün dalışa gittim. Her defasında ayrı keyif aldım. O belgesellerde gördüğünüz balıklara dokunma mesafesinde olmak harika bir duygu.

Sharm’da ne yenir?

Balık, balık ve yine balık. Deniz ürünleri sevenler için bir cennet burası ve fiyatları da çok uygun.

Sharm’dan ne alınır?

Papirus güzel bir hediyelik olabilir. İlginizi çekiyorsa koku esanslarından alabilirsiniz.

Sharm’a bir daha gitmek için nedenim

Bir daha Sharm’a gidersem gece gündüz suya dalarım herhalde. Böyle bir güzellik yok, gerçekten yok.